2-3 Yaş Çocuğuyla Oynanabilecek Ev Oyunları

Teknolojinin çocuklarınızı ele geçirmesini itemiyorsanız onlarla evde vakit geçirmelisiniz. 2-3 Yaş Çocuğuyla Oynanabilecek Ev Oyunları yazımızın devamında...

Günümüz teknolojisi hayatımızın hemen her kısmında kendisine oldukça büyük bir pay almış durumda. Durum böyle olunca çocuklarımızın gelişiminde bile teknolojinin izlerini görmek mümkün. Siz de çocuklarınızı teknoloji bağımlılığından kurtarmak istiyorsanız 2-3 Yaş Çocuğuyla Oynanabilecek Ev Oyunları önerileri size göre…

2-3 Yaş Çocuğuyla Oynanabilecek Ev Oyunları Nelerdir?

Bilgisayarlar Mı Parklar Mı?

Çoğu ebeveyn ve çocuk gelişim uzmanı, çocukların gelişim süreçlerinde teknolojik aletlere fazla maruz kalmaması gerektiğini, ev oyunları ile gelişimlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Onlara göre çocuklar bu süreçlerini sanal ortamlarda tamamlamak yerine tamamen gerçek fiziksel dünyada başkalarıyla etkileşim içinde olmalı. Bu düşüncenin aksi savunanlar da mevcut. Onlara göre milenyum çağının içindeki çocukların teknoloji ve beraberinde getirdikleri ile etkileşimi kaçınılmaz bir durum. Siz bu iki fikirden hangisini savunuyorsunuz bilmiyoruz ancak eğitici oyunlar, çocuklarınızın gelişim süreçlerini olumlu yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz.

2-3yas-metinEv İçi Eğitici Oyunlar

Söz konusu ev olduğunda oynayabileceğiniz tonlarca oyun karşınıza çıkıyor. Çocuklarınızın hem keyifli zaman geçireceği hem de psiko-motor ve bilişsel becerilerini geliştirebileceği bu oyunlar bir yerden sonra sizler için de oldukça keyifli bir hal alacak.

Müzik İle Zıplama Oyunu

Bu oyun evin içerisinde rahatlıkla oynayabileceğiniz bir eğitici oyun. Çocuğunuzun seveceği türden bir müzik belirleyin. Müziğin hareketli ve enerjik ritimlere sahip olmasına özen gösterin. Öncelikle her oyun öncesi yapmanız gereken şey oyunun nasıl oynatılacağını anlatmanız, gerekirse göstermeniz. Müzik çaldığında dans edin ve çocuğunuzdan aynısını yapmasını isteyin. Müziği belirli yerlerde durdurun ve müzik durduğunda olduğu yere oturması gerektiğini anlatın. Ailece oynadığınızda çocuğunuz için çok daha keyifli bir hal alacak olan bu oyun çocuğunuzun psiko-motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Renk Sınıflandırma

Özellikle 0-2 yaş çocukları için sıkça tercih edilen keyifli bir bebek eğitici oyun. Renk sınıflandırma için çocukların yutamayacağı boyutlarda materyal seçmeniz oldukça önemli. Bunun için Legolar birer biçilmiş kaftan. Legoları karıştırın ve her bir renkten birer legoyu karışık kümeden ayrı bir yere koyun. Legoları renklere göre ayırırken renklerin isimlerini de söyleyin. Çocuğunuz ile beraber farklı renlerdeki Legoları birlikte ayırın. Çocuklar için oldukça eğici bir oyun olan renk sınıflandırma ile çocuğunuza birden fazla şey öğretebilirsiniz.

Çubuk Atma Oyunu

Evdeki hemen her malzeme ile oynayabileceğiniz sizin için oldukça basit ancak çocuklarınızın birkaç saat oyalanmasını sağlayabilecek güzel bir eğitici oyun. Herhangi bir kutunun içine farklı boyutlarda( genellikle küçük) delikler açılır. Yumuşak ahşap çubukları bu deliklerden atması gerektiği söylenir. Çocukların çok sayıda olmasına özen gösterin ve tüm çubuklar bittiğinde çocuğunuzu tebrik etmeyi unutmayın.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();