17 Kasım Dünya Prematüre Günü

17 Kasım Dünya Prematüre Günü. 2011 yılından itibaren her yıl 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmaktadır.

2011 yılından itibaren her yıl 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de sayısı hızla artan prematüre bebekler sebebi ile artık son birkaç yıldır Dünya Prematüre Günü bizim ülkemizde de büyük farkındalıklarla kutlanmaktadır. Dünya her yıl yaklaşık olarak 15 milyon bebek dünyaya geliyor. Bu bebeklerinin yaklaşık %10’luk bir kısmı ise prematüre olarak doğmakta. Ülkemizde ise prematüre bebek sayısı 150.000’ den fazla. 1000 gramın altında doğan bebekler için kullanılan prematüre terimi ise konu her ne kadar doğum gibi sevdirilmesi gereken bir başlangıç olsa da başlanılan durum pek de sevinme hissi yaratmıyor.

Her yıl Türkiye’de yaklaşık 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor. Bu bebeklerde beyin, karaciğer, böbrek, kalp, akciğer, bağırsaklar gibi hayati öneme sahip organ ve organ sistemlerine ait bozukluklar ortaya çıkabiliyor.Doğumdan hemen sonra bebek, aldığı ilk soluk ile birlikte anne karnındaki dolaşım sisteminden tamamen farklı bir sisteme uyum göstermek zorundadır. Prematüre bebeklerin doğum haftaları küçüldükçe, artan oranda başta solunum sistemi olmak üzere diğer organ sistemlerinde de sıkıntılar baş gösterir. Bu nedenle prematüre doğacak bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olduğu merkezlerde dünyaya gelmesi önemlidir.

bebek

Dünya Prematüre Günü

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli maddeleri arasında yer alan yeni doğan ölüm oranı maalesef ki ülkemizde üst sıralarda yer almaktadır. Her ne kadar bebeğin doğumu sevinç yaratmış olsa da bu dönemi atlatıp atlatamayacağının öngörülememesi aile tarafından oldukça endişe verici bir süre. Dünya Prematüre Gününde esas kutlamayı hak edenler ise elbette ki büyük bir çaba ile doğumu gerçekleştiren doktorlar, hemşireler ve sabrı ile yeni doğan yavrusunun yanından bir an olsun ayrılmadan ona sonsuz sevgi ve bakım sunan aileler olmalıdır.

Neden Prematüre?

Bu sorunun cevabı tam olarak bilinmemekte. Bazen anneden oluşabilecek nedenler, bazen ise bebekten kaynaklı sebepler ile gelişimini tam sağlanamaması prematüre bebek doğumuna sebep ve ortam hazırlamaktadır. Prematüre doğan bir bebekte özellikle akciğer gelişimi tamamlanmadığından bebek normal bir şekilde nefes alamaz. Beyni, bağırsakları ve diğer organları da tam bir gelişime uğrayamamış olan prematüre bebeklerin bağışıklık sistemleri oldukça düşüktür. Enfeksiyon kapmaya çok müsait olan zayıf bünyeleri anne göğsünden süt almak için uzun süre beklemek zorunda kalabilir. Prematüre bebekler hayata doğduğu andan itibaren mücadeleci bir ruh sunuyor. Onların bu zorlu savaştan galip olarak çıkabilmeleri doktorları ve tabii ki ailelerinin itinalı bakımına bağlıdır. Teknolojinin gelişmesi ile hızlanan prematüre bebek bakım teknikleri sayesinde ölümlerin yaşanmadığı güzel günleri hepimiz iple çekiyoruz. Yeni doğan ünitelerinin arttırılması prematüre olarak dünyaya gelen bebekler için ilk kurtarıcı olacaktır.

“Prematüre Bebeklerde İlk Beslenme Anne Sütü ile Olmalı”

Bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmadan doğan bebeklerde emme, yutma, nefes alma ve tüm bunların koordinasyonunda yaşanan birçok sorun ortaya çıkıyor.Prematüre doğan bebekte özellikle ilk beslenmenin kolostrum denen, anneden gelen ilk sütle yapılması oldukça önemli.

Beslenme sırasında yaşanan soluk tutma, morarma atakları, emme, yutma ve nefes alma koordinasyonun içerisinde sık yaşanan sorunlardan. Prematüre bebeklerde midede yemek borusuna besin kaçması, kalp atımında yavaşlama ve morarma atakları yaşanması muhtemel durumlardır.