15 Nisan Turizm Haftası

15 Nisan Turizm Haftası, Turizm Cenneti Türkiye, 15 Nisan Turizm Haftası Anlam ve Önemi, Turizimin Kalbi Türkiye

Tüm dünyada kutlanan uluslararası bir hafta olan "turizm haftası" genel amacı itibari ile ülkemizde de büyük ilgi ile karşılanır. Türkiye, turizm açısından hem köprü görevi gördüğü için hem doğal güzellikleri çok olan bir ülke olduğu için ziyaretçisi boldur. Özellikle yaz mevsiminde yazlık bölgelerde turist sayısı bir hayli yükselmektedir. Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olması, yaz mevsimlerinin çok güzel geçmesi ve yapı itibari ile de hep yeniliklere gebe olması ile turistlerin ilgisini her zaman çekmiş ve her zaman çekmeye devam edecektir. Hal böyle olunca, turizm haftalarında bu ve benzeri durumların önemi vurgulanır. Turizm Bakanlıkları bu konularda çalışmalar yapar ve halka sunarlar.

15 Nisan Turizm Haftası

15 Nisan Turizm Haftası Anlam ve Önemi

Yurtdışından ülkemize gelen, otellerde kalan ve alışveriş yapan herkesin turist sayılmasının bir diğer anlamı da ülkemize soktukları dövizdir. Doların yükselip artmasıyla da direkt olarak ilgisi bulunan döviz çokluğunun, ülkemizin turizm açısından çekici olması ile de alakası vardır. Son zamanlarda Türkiye'nin maruz kaldığı kötü saldırılar, yaşanan askeri olaylar ve terör olayları nedeni ile turistik yapısının biraz düşüşe geçtiği görülmektedir. Bu durum Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerimizi daha az etkilese de turistleri çekmeyi hala başarmaktadır. İnsanlar, Türkiye'nin her zaman güvenli bir ülke olduğunu düşündükleri için gelmekten de çekinmemişlerdir.

Türkiye'nin turizm anlamında çekici bir ülke olmasının bir diğer nedeni de, yemek kültürünün çok çeşitli, herkese hitap edebilecek ve gerçekten özenerek yapılıyor olması ile alakalıdır. Çünkü yurtdışında yemek kültürü yok denecek kadar azdır. İnsanlar Türkiye'ye geldikleri zaman, Türk kahvaltılıklarını ve Türk yemeklerini çok beğenerek ülkemizden ayrılıyorlar. Örneğin, ülkemizde balık ve et geniş bir kültüre dayanır ve bu ikili için çok farklı yemekler ortaya çıkarılabilir. Turistlerin ilgisini çekebilen unsurlardan biri de bu merak duygusudur.

Turizm Cenneti Türkiye

Sadece güney ve ege bölgelerimiz değil, doğu bölgelerimiz de turistik anlamda ziyaretçilerini kabul etmektedir. Turizm haftasında, buradaki önemli ve değerli yerlerinde tanıtılması çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Örnek olarak, Adana'da kebap, Urfa'da lahmacun ve Mardin'de içli köfteler söylenebilir. Bu lezzetlerin yanında içecek kültürümüzün de çok gelişmiş olmasından ötürü, turistler asla sıkıntı çekmemektedir. Ülkemizin pek çok mekânında alkollü içecekler de bulunduğu için, kendi kültürlerinden parçaları da buralarda görebilmektedirler.

15 Nisan Turizm Haftası

Turizme dair, aslında bir bütün olarak ele alınan bayraklar, kültürler, ırklar olduğu da söylenmelidir. Çünkü turizm bir bütündür ve sadece ülkelerin özelliklerine göre ayrılır. Genel olarak turizmde dönen para dahi ortak bir paydada buluşmaktadır. Bir ülkenin zenginleşmesi için, misafirperver olması oldukça önemlidir. Bir ülkeyi çekici yapan doğal güzellikleri ise, elinde tutmayı başaran ülkedeki insanların ve yetkililerin turistlere kendini güvende hissettirebilmesidir. Bu şekilde bir politika izleyen ülkelerin turizm değeri her yıl katlanarak büyüyecektir. İşte bu ve bu tür bilgiler, turizm haftası boyunca detaylandırılarak halkla paylaşılır ve yetkililerin neler yapabileceği bu haftalarda daha çok duyurulur.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();