Sahip Olmak İsteyeceğiniz 10 Sevimli Kaktüs

Sahip Olmak İsteyeceğiniz 10 Sevimli Kaktüs, Mammillaria Albicoma Kaktüsü, Dolichothele Kaktüs, Mammillaria Albicoma Kaktüsü.

Eskiden kaktüsleri sadece belgesellerde, çöllerde ve ıssız yerlerde görürdük. Ama artık kaktüsü evlerimizde hatta iş yerimizde de görüyoruz. İnsan dostu olan bu kaktüsler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, radyasyonu aldığı için dünyada çok tercih edilen bir bitkiye dönüşmüştür. Peki, nasıl bir kaktüse sahip olmak size iyi gelebilir? Kaktüsler artık sevimli bir görüntüye sahip. Aynı zamanda kaktüsler, masanızın ve evinizin canlı görünmesini sağlayarak, sizi mutlu eden bir bitkidir. Hemen sahip olmak isteyeceğiniz sevimli kaktüsler nelerdir?

Keyifle Bakabileceğiniz Sevimli Kaktüs Çeşitleri

Astrophytum Kaktüsü

Sahip Olmak İsteyeceğiniz 10 Sevimli Kaktüs

Amerika’nın güneyinde Meksika’da yetişen bu kaktüs, Türkiye’de Yıldız Kaktüs olarak bilinir. Yüksekliği 15 cm çapındadır. Çoğunlukta sarı çiçek açan bu kaktüs, bazen kırmızı ve pembe çiçeklerde açabiliyor. Güzel açan çiçekleriyle tercih edilen bir kaktüs türüdür.

Echino Kaktüsü

Aşırı sıcaklara dayanaklı olan kaktüsler güneş ışığına direkt olarak maruz kalmak isterler. Çok sıcak ya da çok soğuk kendisine zararlı değildir. Saksı değişimini beş yılda bir yapmanız yeterli olacaktır. Bir de bu kaktüse istediğiniz rengi verdiniz mi, sizden mutlusu olmayacaktır. Çok suya ihtiyacı olmayan bu bitki sizi hiç yormayacaktır. İnce sarı açan çiçeği ile kendi gök kuşağınızı yaratabilirsiniz.

Angay Kaktüsü

Bu çicek etrafında çember şeklinde çiçek açarak, diğer kaktüslerden size farklı bir özellik gösterir. Ben kaktüs bakamıyorum, çürütüyorum diyorsanız, kaktüs diğer bitki türleri içerisinde, bakımı en kolay olanıdır. Yapmanız gereken tek şey düzenli olarak su vermek. Bunu bütün canlılar için gerekliği olduğunuz şüphesiz hepimiz biliyoruz. Bu da farklı olsun derseniz, çiçekleri ile sizi mutlu edeceğinden şüpheniz olmasın.

Mammillaria Kaktüsü

Mammillaria kaktüsü olmadan olmaz. Bahar ayında güneş ışığına koyarsanız size hemen hediyesini yani çiçeğini verecektir. İyi sonuçlar almak istiyorsanız küçük saksıları tercih etmeniz de önemli. Kaktüsler son zamanlarda çiçek aranjmanında çok popüler. Artık buket çiçekler yerine, sukulent ve teraryum tasarımları kaktüs ve bahçe arajmanları ile birleşip çok sevimli bir görüntü oluşturabiliyor. Hem daha dayanıklı olduğu için tercih ediliyor, hem de standart olanın dışında bir tür. Birine kaktüs hediye gönderilir mi demeyin. İnanın ki çok daha hoş ve değişik geleceği için pişman olamayacaksınız.

Mammillaria Albicoma Kaktüsü

Nadir türlerden biri olan bu kaktüs çeşidinin özelliği dal veriyor olmasıdır. Çiçeği 3 cm uzunluğunda açacaktır. Krem ve ve pembe karışımı bir çiçeği vardır. Çiçeği gördüğünüz zaman pembe papatya açmış diyebilirsiniz. Ayrıca size enerji de verecektir. Masanızda sevimli bir çiçek arıyorsanız bu kaktüsü tercih edebilirsiniz.

Bocasana Kaktüs

Sahip Olmak İsteyeceğiniz 10 Sevimli Kaktüs

Silindir şeklinde olan bu kaktüs, diğer türlerden şekli ile ayrılır. Dikenlerinden çok sizi, uzun sarı görünen tüyleri ile yanına çekmeyi başaracaktır. Çiçeklenme gövdesinin herhangi bir yerinde görülebilir. Çiçekleri krem rengi ağırlıkta ve ortasına doğru pembeye dönüyor.

Mammillaria Boolii Kaktüsü

Sadece üst kısmında tüyleri bulunan bu çicek, koyu pembe çiçekleri ile menekşe gibi görünecektir gözünüze. Menekşe görüntüsüyle sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz. Diğer türlerinde olduğu gibi, az su ve sıcak seven bir türdür.

Bucareliensis Kaktüs

Hep uzun  türlerinden bahsettik, şimdi size yassı olan bir türünden bahsetmek istiyoruz. Açık kahverengi olan yaprak uçları ile çiçeğe farklı bir hava katmış olup, yassı şekline bir de güzel çiçekler eklenince kaktüsün dikenli halinden eser kalmıyor. Çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Shiatoshi Kaktüs

Çok çiçek sevmiyorsanız sadece yeşil görünsün yeterli derseniz, bu kaktüs çeşidi tam sizler için demektir. Yeter ki kaktüs bakmak isteyin. Radyasyona karşı koruyucu özelliği ile kalkan oluşturacaktır.

Dolichothele Kaktüs

Sahip Olmak İsteyeceğiniz 10 Sevimli Kaktüs

Sarı sarı açan çiçekler ne de hoş görünmesine sebep oluyor öyle değil mi? Bu çicek ile sana sarı laleler aldım değil ama sarı kaktüs aldım diyebilirsiniz. Teraryum aranjmanınıza eklediğinizde çok hoş bir görüntü verecektir. Haydi, kendi bahçenizi evinizin bir köşesine yapın. Yatağınızın yanında hem hoş duracak, hem de odanızdaki radyasyonu alacaktır. Herkesin bir kaktüsü mutlaka olmalı.