1 Kasım Dünya Vejetaryen Günü

1 Kasım Dünya Vejetaryen Günü! Vejetaryan Beslenme Nedir? Bu beslenme ile hangi besinleri tüketebilir, nelerden uzak durulmalıdır?

Günümüzde birçok toplumda ve dinde artık adını sıklıkla duyduğumuz vejetaryenlik ülkemizde de sıkça rastlanan bir seçim olma yolunda ilerliyor. Özellikle birçok menüde artık vejetaryen beslenme düzenini seçenler için ayrı bir bölüm dahi oluşturulmaya başlandı. Uzmanları ikiye bölen bu beslenme düzeni bazı uzmanlar açısından oldukça olağan ve faydalı olarak görülse de hala bazı uzmanlar için vücuda giren maddelerde yetersizlik oluşturacağı düşüncesi ile pek de makul karşılanmıyor. Özellikle bazı mezheplerde canlılara zarar vererek onlardan fayda sağlama çabası kesinlikle hoş karşılanmadığı için yasak olarak kabul edilip vejetaryen beslenme düzeni ön plana çıkarılsa da Türk toplumunun genlerinde var olan etçil yaşam tarzı bu beslenmenin sağlıklı olmadığı kanaatine yönlendiriyor.

Vejetaryen Beslenmede Etin Yerine Tüketilen Besinler

Uzmanların da savunduğu yağ, şeker ve tuz içeren besinlerin vücuda alınmaması gerektiği düşüncesi ve vejetaryen beslenme düzenini ilke edinmiş kişilerin bitkisel lif, sebze ve meyveye olan yönelişleri vejetaryenlerin sağlıklı beklediğinin en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Vejetaryenlerin başka bir boyutu ise hem hayvan hem de hayvansal gıdaları tüketmeyen veganlar. Bu konuda da kendi içlerinde farklılık gösteren vejetaryenler süt kullanan lakto-vejetaryenler ve yumurta tüketen ovo-vejetaryenler olarak çeşitli görüşlere sahiptir.

Vejetaryen Beslenmede Sağlık

Sanılanın aksine vejetaryen beslenmede birçok hastalık çok daha az görülmektedir. Özellikle kolesterol, vücut kitle indeksi ve kan basıncı olarak çok daha normal seviyeye sahip olan vejetaryenler, kırmızı et tüketimini fazlaca gerçekleştiren insanlara oranla bazı kanser hastalıklarına da çok daha az oranla yakalanmaktadırlar.

1 Kasım Dünya Vejetaryen Günü

Sadece beden sağlığı değil aynı zamanda ruhsal bir hastalık olan depresyonunda et tüketen insanlarda vejetaryenlere göre çok daha sık görüldüğü kanıtlanmıştır.

Vejetaryen Olmak İçin Sebepler

  • Eğer kilo problemi yaşamak istemeyen biri iseniz belki de vejetaryenlik tam size göredir. Daha az tüketilen hayvansal gıdalardan ötürü vejetaryenlerin vücut kitle indeksleri çok daha olağandır.
  • Daha sağlıklı ve güzel bir cilt için sebzelerin önemi elbette çok büyük. İşte tam bu sebepten ötürü vejetaryenlerin cildi et tüketen kişilere oranla çok daha güzel ve canlıdır.
  • Sebzelerin içinde bulunan maddelerin cinsel gücü arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu durumda yaşam kaynağı sebze olan vejetaryenlerin cinsel performansları da oldukça yüksektir.
  • Sadece sebze ve meyve tüketerek beslenenlerin kendilerini çok daha zinde ve mutlu hissettikleri kanıtlanmıştır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();