1-6 Mart Yeşilay Haftası

1-6 Mart Yeşilay Haftası, Uyuşturucu Kullanımı Okul Önlerine Ulaştı,Yeşilay Hafttasında Sigarayı Bırakın

Yıllardır okul dönemlerimizden bildiğimiz, mart ayının ilk haftasında etkinlikler ile kutlanan Yeşilay Haftası, Yeşilay’ın kuruluş tarihi olan 5 Mart tarihi esas alınarak her yıl kutlanmaya devam ediliyor. Ne yazık ki istenilen etkinin yaratılamadığı görülen Yeşilay Haftası, son dönemlerde uyuşturucu kullanma yaşının ilkokul yaşlarına kadar inmesi sebebi ile anlaşılmış durumda.

Sigarayı Bırakmak İçin En Uygun Zaman Yeşilay Haftası

Her yaştan kişiyi esir alan ve sağlığı her açıdan olumsuz yönde etkileyen sigara tüketimi her geçen gün artmaya devam ediyor. İlkokul tuvaletlerinde ve önlerinde içilmeye başlanan sigara durumun ne denli ciddi olduğunun en büyük kanıtı. Aile içinde anne babaların sigara tüketimlerinin yaygın olması ve çocuğun yanında sigara içilmesi hem rol model olan anne babalardan etkilenmeye hem de pasif içici olarak küçük yaşta çocukların ciğerlerinin bu zehir ile tanışmasına neden oluyor.  Sigara kullanımında 4.Sırada yer alan Türkiye, hastanelerde bu bağımlılığın neden olduğu hastalıklara yakalanmış hastalar ile dolup taşıyor.

Uyuşturucu Kullanımı Okul Önlerine Ulaştı  

Uyuşturucudan ölenlerin sayısı her geçen gün hızla artış gösteriyor. Birçok çocuk uyuşturucu satıcılarının yakın markajına çoktan girmiş bulunuyor. Daha okul çağındaki küçük çocukları hedeflerine alan uyuşturucu satıcıları küçük bedenleri bu pislikler ile zehirleyerek hastalıklara ve hatta ölümlere sebep oluyorlar.

Çocukları Kötü Alışkanlıklardan Uzak Tutmanın Yolları Neler?

Anne babaların bu konuya hassas yaklaşması oldukça önemli. Çocuklara kötü alışkanlıklar ile ilgili bilgiler sadece okullarda değil, aile içinde de küçük yaşlardan itibaren verilmeli.

Yeşilay Haftası

Alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığının hem ruhsal hem de fiziksel zararları uygun bir dille anlatılmalı, bu maddelerden uzak durulmasının hayatlarında getireceği olumlu yönlere dikkat çekilmeli. Çocuklara ve gençlere sosyal sorumluluk projelerinde yer vererek sigaradan uzak durmak için etrafı da bilinçlendirmelerine olanak sağlanmalı. Arkadaş seçimlerine doğrudan olmasa dahi dolaylı yollardan müdahale edilerek kötü alışkanlıklara sahip kişilerden ve ortamlardan uzak durmaları sağlanmalı. Özellikle ergenlik dönemlerinde yaygın olarak gözlemlenir. Kendini arkadaşlarına ve etrafına kanıtlamak isteyen gençlerin birçoğu bunun için sigara kullanmaya başlayarak büyüdüklerini kanıtlamaya çalışırlar. Ailelerin özellikle bu dönemlerde vereceği tepkiler oldukça önemlidir. Yanlış bir tepki çocukla aradaki bağların zedelenmesine ve onun yanlış seçimler yapmasına neden olabilir.

Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftasını bir fırsat bilerek bu konudaki her türlü sempozyum ve toplantıya katılarak çevremizdeki kişilerin bilinçlenmesini sağlamak tamamen toplumsal bir sorumluluk projesi olarak düşünülmelidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();